Moc przyłączeniowa a instalacja fotowoltaiczna
Moc przyłączeniowa… Czy musimy o niej myśleć decydując się na instalację fotowoltaiczną? Okazuje się, że tak! Wybór odpowiedniej mocy przyłączeniowej dla instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy dla jej efektywnego działania. Przy planowaniu systemu PV, zarówno z magazynem energii, jak i bez niego, należy uwzględnić wymagania operatora sieci oraz przepisy regulujące sumowanie mocy instalacji. W przypadku nieposiadania wystarczającej mocy przyłączeniowej operator sieci dystrybucyjnej może odrzucić wniosek o przyłączenie instalacjacji fotowoltaicznej.
Moc przyłączeniowa a instalacja PV bez magazynu energii
W przypadku instalacji fotowoltaicznej bez magazynu energii moc przyłączeniowa nie musi być dostosowana do mocy falownika. W Polsce jako moc instalacji PV uznaje się sumaryczną moc modułów fotowoltaicznych, a nie falownika. Standardowo falownik powinien mieć moc bardzo zbliżoną do mocy paneli. Na przykład, dla instalacji o mocy 10 kW optymalna mocą przyłączeniową będzie co najmniej 10 kW. Jeżeli instalujesz instalację 10 kWp z falownikiem 12kW a Twoja moc przyłączeniowa to 10 kWp – bez problemu taka konfiguracja przejdzie proces przyłączenia instalacji do sieci. Jeżeli moc sumaryczna paneli wynosiłaby jednak 12kWp a moc falownika 10 kW – wg przepisów energetycznych, moc przyłączeniowa twojego przyłącza powinna wynosić minimum 12 kW bez względu na moc falownika.

Moc przyłączeniowa a instalacja PV z magazynem energii – wpływ falownika
Troszkę inaczej sprawa wygląda jeżeli decydujemy się na instalację fotowoltaiczną z magazynem energii. Do 2022 roku zakłady energetyczne sumowały moc paneli z mocą magazynu energii. Od 2022 roku obowiązują przepisy, według których moc magazynu energii nie jest sumowana z mocą mikroinstalacji. Warunkiem jest jednak że moc falownika nie przekracza mocy modułów PV. W zależności od konfiguracji systemu, dobór mocy przyłączeniowej może się różnić:
1. Falownik o mniejszej mocy niż moc paneli
Jeśli moc falownika jest niższa niż moc modułów PV, system nie będzie w stanie oddać pełnej mocy do sieci. W takim przypadku moc przyłączeniowa powinna być równa lub większa mocy mikroinstalacji.
Zakładając, że masz instalację 11 kWp z falownikiem 10 kW oraz magazyn energii, którego moc wynosi 7kW. W takiej sytuacji moc przyłączniowa jaką potrzebujesz będzie wynosić przynajmniej tyle samo co moc paneli zatem 11kW.
2. Falownik o większej mocy niż moc paneli
Jeżeli moc falownika przewyższa moc modułów PV, może dojść do sytuacji, w której sumaryczna moc oddawana do sieci (z magazynu i instalacji PV) przekroczy moc samej mikroinstalacji. W takim przypadku konieczne jest zwiększenie mocy przyłączeniowej, aby spełnić wymagania operatora sieci.
Jeśli planujesz instalację 9,9kWp z falownikiem 10kW oraz magazyn energii o mocy 7kW to Twoja moc przyłączeniowa musi wynosić minimum 9,9+7 kW.
Dzieje się tak dlatego, bo falownik jest w stanie oddać do sieci więcej energii niż są w stanie wyprodukować panele. Operator zatem zakłada w tym przypadku, że piękny sierpniowy dzień będziesz oddawać do sieci 9,9 kW, które produkują panele oraz rozładowywać magazyn do sieci z pełną mocą. Rzadko takie sytuacje mają miejsce, dlatego zalecamy zawsze zrobić minimalnie większą moc instalacji pv niż moc falownika i mieć ten problem z głowy.
Moc a nie pojemność
Warto zaznaczyć, że przy wyliczeniach należy brać pod uwagę moc magazynu podaną w kW a nie opierać się na często błednie interpretowanej pojemności magazynu. Magazyn energii 10kWh nie musi mieć 10kW mocy. Często w kartach katalogowych nie znajdziemy informacji na temat mocy magazynu energii. W tym przypadku należy go policzyć samemu wykorzystując do tego odpowiednie wzory i parametry z karty katalogowej.

Jaką moc przyłączeniową wybrać?
- Bez magazynu energii – moc przyłączeniowa powinna być równa mocy falownika.
- Z magazynem energii i falownikiem o mniejszej mocy niż panele – moc przyłączeniowa powinna odpowiadać mocy paneli fotowoltaicznych.
- Z magazynem energii i falownikiem o większej mocy niż panele – moc przyłączeniowa powinna uwzględniać sumę mocy paneli fotowoltaicznych i i mocy magazynu.
Podsumowanie
Dobór odpowiedniej mocy przyłączeniowej jest kluczowy dla uniknięcia problemów z oddawaniem energii do sieci i zgodności z przepisami. Warto skonsultować się z operatorem sieci oraz specjalistami w zakresie fotowoltaiki, aby dobrać optymalne rozwiązanie dla swojej instalacji PV.
Skontaktuj się z nami a pomożemy Ci dobrać prawidłową instalację fotowoltaiczną z magazynem energii. Zrobimy tak, abyś nie musiał zwiększać swojej mocy przyłączeniowej i narażać się na koszty. Wypełnij formularz – kliknij tutaj!
